Kommun stoppar alla bidrag till politikfestivalen Malmdalen

MALMÖ | Malmö kommun har stoppat alla bidrag till föreningen bakom politikfestivalen Malmdalen som hålls i Rosengård.

Politikfestivalen Malmedalen i Rosengård blev ett ekonomiskt misslyckande. Nu har Kulturrådet och Malmö stad stoppat bidragen till föreningen ”Rörelsen gatans röst och ansikte”, som står bakom festivalen, rapporterar Sydsvenskan.

Föreningens anställda har inte fått sin lön och en skatteskuld på 454 000 kronor har inte heller betalats. Man har också skulder till företag som levererat tält, ordningsvakter, bajamajor och teknisk utrustning.

Sen är det svårt med ideell förening att hålla ordning på fakturor och utgifter. Men föreningen bakom politikfestivalen Malmdalen bör göra rätt för sig. För det kommer slå hårt mot bostadsområdet Rosengård och föreningens brister riskerar bli ett slagträ mot förorten från etablissemanget och högern.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google+-foto

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s