Föremål vid Stockholms moské troddes vara bomb – Polisen: ”föremålet är inte explosivt”

STOCKHOLM | Anställda på Stockholms moské hittade ett misstänkt föremål utanför fönstret till moskélokalen som de trodde var en hemmagjord bomb.

Tidigt på söndagsmorgonen blev polisen larmad till Stockholms moské på Södermalm om ett misstänkt föremål, rapporterar P4 Stockholm. Moskén har tidigare utsatts för nazistisk skadegörelse med målade hakkors och hot.

Moskéns medlemmar uppfattade föremålet som hade placerats utanför fönstret som en hemmagjord bomb. Polisen kunde dock konstatera att föremålet var ofarligt efter undersökning och någon förundersökning kommer inte att inledas.

Foto: Stockholms moské

Stockholms moské skriver i ett pressmeddelande:
Vi ser med största allvar på detta försök till terror och övriga angrepp som har drabbat vår församling och andra församlingar runt om i landet de senaste åren. Vår församling har blivit utsatt för ett flertal hot, sabotage och bombhot. Samtidigt som vi upprepade gånger nekats kameraövervakning, vilket vi tror är viktigt för att kunna ge våra besökare en grundläggande känsla av skydd och trygghet när de behöver och förväntar sig det.

Men moskén låter sig inte att skrämmas. Moskén skriver i sociala medier att man håller öppet som vanligt i dag.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google+-foto

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s