Moderatpolitiker tömde ideella föreningens konto på 2 miljoner – köpte bitcoin

TROSA | Tidigare överförmyndaren Esbjörn Eriksson (M) i Trosa har överfört nästan två miljoner kronor från den ideella föreningen Sveriges Överförmyndare till sitt privatkonto. Pengarna placerade han i bitcoin i hopp om att värdet skulle öka.

Det var i slutet av maj som den ideella föreningen fick ett samtal från banken om att pengarna plötsligt var borta. Någon hade överfört föreningens pengar. Något som Södermanlands Nyheter var först med att berätta om.

– Vi tillsatte en utredning för att titta på detta och utredaren trodde att vi med stor sannolikhet blivit utsatta för ett bedrägeri.

Föreningens styrelse hade ett möte och beslutade att göra en polisanmälan. Esbjörn Eriksson var kassör i föreningen och arbetade samtidigt som överförmyndare i Trosa kommun. Han var ensam firmatecknare och ansvarade för föreningens konton. Esbjörn Eriksson är misstänkt för grov trolöshet mot huvudman och har blivit förhörd av polisen.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google+-foto

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s